Водночас, це створює високу небезпеку ураження електричним струмом. Заземлення в дерев'яному будинку - це обов'язковий елемент протипожежного захисту, втім, як і обробка дерев'яних стін вогнезахисним засобом. Заземлення забезпечує безпеку в будинку в разі появи витоку струму через пошкодження електроізоляції шляхом спрацьовування пристрою захисного вимкнення. Крім того, заземлення захищає домашню побутову техніку від накопичення статичного заряду і вирівнює потенціал предметів, розташованих у будівлі, які проводять струм, до одного рівня. Як зробити заземлення в дерев'яному будинку, постараємося доступно і просто розповісти в цій публікації.

Заземлювальний пристрій і його функції

Щоб розібратися у функціях заземлення, потрібно зрозуміти, чому може вдарити струмом, адже змінний струм силою 50 мА вже небезпечний для життя і здоров'я людини. Отже, для протікання електричного струму необхідна різниця потенціалів, тобто напруга. Як правило, на корпусах обладнання в нормальному стані немає напруги. Але в разі пошкодження проводів або ізоляції, напруга може опинитися на корпусі. І якщо торкнутися її стоячи босоніж на підлозі - вдарить струмом. Щоб такого не сталося, потрібно вирівняти потенціали, для чого і послужить заземлювальний пристрій. Якщо корпус приладу заземлити, то в разі виникнення на ньому фази струму небезпечна напруга стікає на землю і (або) спрацьовує пристрій захисного вимкнення (ПЗВ) або автоматичний вимикач диференціального струму (дифавтомат).

Кожен із нас хоча б іноді відчував під час дотику руками до корпусу пральної машини або холодильника неприємне пощипування від розряду електрики. Його якраз можна позбутися за допомогою прямого підключення заземлення на корпус. А заземлення корпусу комп'ютера може прискорити роботу інтернету і прибрати "зависання" програм.

Заземлювальний пристрій - це найбагатофункціональніша конструкція в електроенергетиці, яка складається з трьох металевих штирів, вкопаних у землю на однаковій відстані і з'єднаних сталевою смугою у вигляді рівностороннього трикутника. Це найпоширеніша конфігурація заземлення, але є ще лінійне розташування з'єднаних між собою штирів або контур зі штирів на відстані 1 м, з'єднаних металевими смугами. Таке розташування елементів системи заземлення роблять для особняків із площею понад 100 м2. Довжина штирів і їхній перетин мають бути розраховані, виходячи з конкретних вимог до заземлювального пристрою.

Основний принцип функціонування заземлювального контуру - це надійний контакт електропостачання споруди з потенціалом землі, що дорівнює практично нулю.

Системи заземлення дерев'яного будинку

Для того, щоб зробити заземлення, необхідно мати поняття про його систему та її основні елементи. Усього систем заземлення існує шість, але найбільш вживані в індивідуальній забудові тільки дві: TN-S-C і TT.

x001.jpg.pagespeed.ic.e5A28der3a

Система заземлення TN-S-C. Передбачає глухозаземлену нейтраль на підстанції і безпосередній контакт із землею обладнання. Така система під'єднується до будинку одним провідником, розділяючись на два окремі при вході в будівлю. Система TN-S-C гарантує автоматичний захист без пристрою захисного відключення. Водночас, якщо пошкодиться провід між будинком і підстанцією, у будинку з'явиться небезпечна напруга, яка не відключиться за допомогою пристрою захисного вимкнення. Тому встановлюючи таку систему, слід особливо подбати про механічний захист дроту, а також встановити резервне заземлення. Громадські лінії електропередачі не завжди задовольняють ці умови і тоді слід використовувати систему TT.

Система заземлення TT. Просто необхідна для окремо розташованої, відкритої будови із земляною підлогою, в якій є ризик одночасного торкання до ґрунту і заземлення. Це дуже небезпечно, якщо буде встановлено TN-S-C. Система ТТ відрізняється тим, що дріт простягається безпосередньо від пристрою заземлення на щиток, а не йде від трансформаторної підстанції, як це відбувається в схемі TN-S-C. ТТ вирізняється стійкістю до пошкоджень захисного дроту, але вимагає обов'язкового встановлення пристрою захисного відключення, без якого в системі ТТ захисту від ураження електричним струмом немає.

Особливості влаштування заземлення в дерев'яному будинку

Заземлення обов'язково потрібно робити в котеджних містечках або дачних селищах, на будь-яких приватних територіях із забудовами. Особливо, якщо споруди з матеріалу високої горючості - дерев'яний або каркасний будинок. Крім функцій заземлювального пристрою, перерахованих вище, заземлення стане надійним захистом дерев'яного будинку від блискавки, яку особливо можуть притягувати колодязь, свердловина, трубопровід на поверхні або мінімальній глибині. Якщо не буде заземлення в дерев'яному будинку, то потрапляння блискавки стане рівнозначним пожежі. Плюс до системи заземлення необхідний ще блискавковідвід (кілька метрових стрижнів, з'єднаних сталевим дротом із заземленням і прикріплених до коника).

Для влаштування заземлення приватного будинку знадобляться:

  • заземлювачі-штирі,
  • металеві смуги для з'єднання заземлювачів;
  • лінії від контуру заземлення до електрощитка.

Як штирі заземлення використовують металеві прути діаметром від 16 мм, але не арматуру з розжареною поверхнею, яка швидко руйнується в землі і змінює розподіл струму. Можна ще як заземлювач використовувати металевий куточок з поличками 50 мм, який легко забивається в м'який ґрунт. Глибина закладання штирів нижче рівня промерзання ґрунту на 60-100 см. Бажано, щоб заземлювачі були у вологому ґрунті, тому в посушливих регіонах застосовують куточки або прут довжиною 2-3 м. Заземлення має розсіювати струм на великій площі завдяки щільному контакту металевих заземлювачів із ґрунтом, тому штирі ніколи не фарбують, оскільки це знижує їхні властивості електричних провідників між металом і землею. А для запобігання корозії метал можна обробити антикорозійним складом.

У заземлення має бути низький опір, який забезпечується тільки зварюванням. Елементи пристрою заземлення не можна кріпити один до одного різьбовими з'єднаннями, які з часом руйнуються, погіршуючи захист.

Процес встановлення заземлення в дерев'яному будинку

1) Підготовка траншеї у вигляді рівностороннього трикутника зі стороною 3 м на відстані від краю вимощення будинку не менше 1,5 м. Глибина траншеї 70 см, ширина - 50-60 см для зручності зварювання з'єднання штирів-заземлювачів.
2) З'єднання найближчого кута траншеї для заземлювачів із будинком траншеєю завглибшки не менше 50 см.
3) Забивання штирів у вершинах трикутника траншеї, так, щоб до поверхні землі залишалося приблизно 10 см. Заземлювачі не виводяться на поверхню землі.
4) Приварювання металевих смуг до виступаючих частин стрижнів/куточків.
5) Очищення місць зварювання від шлаку та їх покриття антикорозійним складом.
6) Перевірка опору заземлення, щоб він не перевищував 4 Ом.
7) Закопування і трамбування траншеї із заземленням.
8) Приварювання болта при вході в будинок на металевій смузі від заземлювача для закріплення мідного провідника в ізоляції.
9) Підключення заземлення до спеціальної шини в електрощитку. Від цієї шини "земля" під'єднується до кожної лінії, яка розводиться по будинку одним, загальним кабелем. Це означає, що розведену двожильними проводами проводку доведеться міняти. Це довго і дорого, але обов'язково потрібно зробити, якщо ви хочете убезпечити себе, а також свої побутові електроприлади. Заземлювати певні розетки окремо неефективно через опір контурів, який залежить від стану ґрунту в кожному конкретному місці. Між двома пристроями заземлення може виникнути різниця потенціалів, яка зробить непридатною техніку або спричинить електротравму.

Для влаштування заземлення будинку можна скористатися не тільки традиційним методом, викладеним вище. Можна застосувати спеціальну модульну систему зі штирів, які призначені для забивання на дуже велику глибину (до 40 м). Фрагменти штиря з'єднуються фіксувальними хомутами. Але для встановлення штирів у цьому разі знадобиться спеціальний пневматичний інструмент, наприклад, перфоратор з ударним режимом. Після забивання кожного штиря потрібно буде перевіряти опір. Це більш дорогий спосіб влаштування заземлення в приватному будинку, але перевагою використання модульної системи буде відсутність зварювальних робіт.

Сучасний дерев'яний будинок складно уявити без великої кількості побутової техніки, яка суттєво підвищує комфорт домочадців. Тому обов'язково слід зробити вдома якісне заземлення, щоб зняти ризик із системи електропостачання. Грамотно встановлена система заземлення стане запорукою безпечного проживання в дерев'яному будинку.